Az elmúlt években a hajléktalan emberek téli ellátása a regionális diszpécserközpontokra épült. Ezek a 24 órás ügyeletben dolgozó szolgálatok tartják a kapcsolatot az utcai gondozó szolgálatokkal, az egészségügyi centrumokkal, irányítják a krízisautók munkáját, naprakész információval rendelkeznek a férőhelyekről. Ők fogadják a lakossági bejelentéseket, folyamatos kapcsolatban vannak a rendőrséggel és a mentőkkel.
A diszpécserközpontok minden bejelentésre reagálnak, ez azonban nem jelenti azt, hogy minden hajléktalan ember hajlandó elfogadni az általuk közvetített szolgáltatásokat, így a leghidegebb napokon saját túlélési stratégiájukkal próbálják túlélni a fagyos éjszakákat. Ekkor nagyon sokat segíthet mindenki azzal, hogy figyelmesebb, türelmesebb, segítőkészebb a hajléktalan emberekkel.
A legfontosabb a diszpécserek értesítése.
Az ellátó szervezetek, - a fővárosiak külön együttműködési megállapodásban rögzítve - felkészülten várják a fagyos napokat. A férőhelyek megtelése esetén a diszpécserek adatközléseire támaszkodva fokozatosan, a szükségletek arányában nyitják meg a krízis férőhelyeket. Külön keret áll rendelkezésre a nappali melegedők éjszakai nyitva tartására, amennyiben erre szükség lesz.
Tudnunk kell azonban, hogy az elmúlt télen kihűlés következtében meghalt 316 ember, legtöbbje nem volt hajléktalan. Magányos, idős emberek egyre gyakrabban esnek áldozatául a hidegnek lakáson belül és kívül egyaránt.
2005-ben az alábbi kiemelt intézkedések történtek
· Befogadó Falu
Vidéki környezetben szocializálódott emberekről lévén szó, az ő érdekükben indított
"Befogadó Falu" modellkísérlet valós alternatívája lehet a nagyvárosi hajléktalanlétnek. Egy szociális szervezet és egy önkormányzat közös programjaként a hajléktalan-ellátás és a településüzemeltetés tapasztalatait és lehetőségeit számba véve olyan terv megvalósításába kezdhettünk, mely sikeressége esetén méltán remélhetjük, hogy egy új ellátási forma alapjait tesszük le.
· Krízisautó
A diszpécserszolgálatok irányítása alatt 22 krízisautó segít be 2005. februártól az ellátásra nem kötelezett területeken. Az összehangolt munkavégzés érdekében az utcai szolgálatokat és a krízisautókat a regionális diszpécserszolgálatok irányítják.
· Külső férőhelyek
Talán a legnagyobb lépés a végleges megoldás felé a külső férőhelyek rendszerének idei indítása, amely 1000 férőhely bérlésére ad lehetőséget az egyéni szükségletek alapján a szociális munkások utógondozói munkájával (olcsóbb, emberibb, rugalmasabb, nyitja a zárt rendszert). Erre a programra a tárca közel 350 millió forintot fordít. Elindul egy folyamat, amely a szállásnyújtó intézményekről a nappali ellátásokra helyezi a hangsúly.
· Szociális Váró (Nyugati pályaudvar)
A BMSZKI közreműködésével itt egy speciális intézmény működik, amely nappali melegedő és alacsony küszöbű éjjeli menedékhelyként működik.
· Utcai szociális munka
Az utcai munka 2005 januárjától normatív finanszírozást kap, 82 szociálismunkás-szolgálat (éves szinten több mint fél milliárd Ft-ot jelent).
· Nappali ellátások
A Nemzeti Fejlesztési Terv prioritásai között szerepel a hajléktalan emberek nappali ellátásának fejlesztése is. A most nappali melegedőként ismert intézmények szolgáltatásainak fejlesztése, a már létező modellek beillesztése kulcsfontosságú, hiszen a szállásnyújtó intézményeket a hajléktalan embereknek csupán töredéke veszi igénybe, így a kapcsolatfelvételre a legnagyobb esélyt egy sokszínű, nappali ellátórendszer nyújthatja. Az uniós pályázatok nagy lehetőséget biztosítanak ezen ellátási formák fejlesztésére, regionális módszertani központjainkkal összehangolt fejlesztési terv készül a források leghatékonyabb kihasználása érdekében. Összességében majdnem 1,5 milliárd forint uniós támogatást nyert 8 vidéki nappali melegedő.
· Országos Hajléktalanügyi Konzultatív Tanács
Folyamatban van (az ellátószervezetek kezdeményezésére) e szervezet felállítása. Ez a tanács a miniszter tanácsadó testületeként működik majd.
A 2005. évi költségvetés szakterületet érintő adatai és szempontjai; a rendelkezésre álló pályázati források és az állandó támogatások felsorolása, ismertetése:
- 500 millió Ft a 4/54/2004. számú Kormány-előterjesztés céljainak megvalósítására
- 120 millió Ft az Összefogás Közalapítványon keresztül a fővárosi és Pest megyei ellátások fejlesztésére
- 80 millió Ft a Hajléktalanokért Közalapítványon keresztül a hat vidéki régió ellátásainak fejlesztésére
- 30 millió Ft a Hajléktalanokért Közalapítvány működésének támogatására.
A fenti számok önmagukban is örvendetesek, de fontos tudni, hogy az idei évben már nem terheli a pályázati kereteket a hajléktalanellátás utcai szociális munkája (320 millió Ft normatíva) és a regionális módszertani központok működése sem (módszertani normatíva). Emellett várhatóan a különféle európai uniós pályázatokból ismét számíthatunk nagyobb összegű támogatásra a nappali ellátások fejlesztésére (a 2004. évben ez az összeg közel 1,488 milliárd Ft volt). Erről elég gyakran elfelejtkezünk, pedig ezekben a pénzekben 25 %-nyi kormányzati önrész várható, és az unió támogatási részébe is többnyire magyar adóforintok kerülnek vissza Magyarországra.
A fenntartott/működtetett szakmai hálózat:
Közvetlenül nem működtetünk szakmai hálózatot, azonban az elmúlt évben felállított regionális módszertani és diszpécserközpontokkal napi kapcsolatban vagyunk, rajtuk keresztül az ellátókról is pontos és rendszeres információt kapunk. Rendszeresen konzultálunk a 10-ekkel és a Hajszolt Egyesülettel és kb. kéthavi rendszerességgel ülésezik majd a konzultatív tanács is.
Kapcsolat a civil szervezetekkel:
Rendszeresen veszünk részt civil szakmai szervezetek rendezvényein. A Hajszolt Egyesület összejövetelein, elnökségi ülésein rendszeresen képviselteti magát a tárca. A harmadik alkalommal rendeztük meg az ún. télzáró konferenciát, amelyen közel 200-250, többségében civil szervezetnél dolgozó szociális munkás vett részt. A miniszteri biztos számos alkalommal személyesen járt közben a vidéki ellátások fejlesztésért ill. akadályozott meg intézménybezárást ill. férőhely-csökkentést.
Az önkormányzatokkal való kapcsolat:
A regionális módszertani központok megjelenése és a két közalapítvány pályázatokkal kapcsolatos közreműködése komoly terheket vett le a minisztérium válláról. Természetesen minden önkormányzati kérésre vagy önkormányzattal kapcsolatos problémára a főosztállyal és a helyettes államtitkársággal egyeztetve reflektálunk.
Regionális Diszpécserszolgálat
Országos Diszpécserközpont
Menhely Alapítvány
Budapest |
Budapest és Pest megye |
06-1-338-4186 |
Magyar Máltai Szeretetszolgálat
Kecskemét |
Bács-Kiskun, Békés, Csongrád megye |
06-76-485-582 |
Napfényt az Életnek Alapítvány
Miskolc |
Borsod-Abaúj-Zemplén, Heves, Nógrád megye |
06-46-506-678 |
Periféria Egyesület
Nyíregyháza |
Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye |
06-42-504-618 |
Segítőház Alapítvány
Győr |
Győr-Moson-Sopron, Vas, Zala megye |
06-96-512-309 |
Utcai Szociális Segítők Egyesülete
Tatabánya |
Fejér, Komárom-Esztergom, Veszprém megye |
06-34-511-028 |
Uwyta Rehab. És Foglalkoztató Kht.
Pécs |
Baranya, Somogy, Tolna megye |
06-80-204-265 |