HAJSZOLT ORSZÁGOS EGYESÜLET
Menü
 
HAJSZOLT újság

Eu pályázatot készítők részére az alábbi linktárat kínáljuk segítségnek:

1. GVOP :

www.gkm.hu   www.nfh.hu   www.kutatas.hu www.itkht.hu www.mvf.hu  www.rtk.hu  www.mfb.hu  www.ith.hu

2.AVOP:

www.nfh.hu  www.fvm.hu   www.aik.hu 

3. HEOP:

www.nfh.hu  www.esf.hu  www.omai.hu  www.fmm.gov.hu  www.om.hu  www.eszcsm.hu 

4.KIOP:

www.kvvm.hu  www.nf.hu  www.gkm.hu

5. ROP : 

www.nfh.hu  www.nth.hu  www.kdrfu.hu  www.norda.hu  www.eszakalfold.hu www.delalfold.hu   www.westpa.hu  www.ddrft.hu www.kozpontiregio.hu

 
Pár jó oldal
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
FELHÍVÁSOK/HÍREK
FELHÍVÁSOK/HÍREK : A Szociális Törvény 2006.évi változásai

A Szociális Törvény 2006.évi változásai

  2006.01.24. 15:02

A Szociális Törvény 2006.évi változásai

 A közgyógyellátás átalakításáról
 
 
A jelenlegi rendszer működése
A közgyógyellátási rendszer feladata - többek között - a szociális helyzetük és egészségi állapotuk miatt rászorulók kiadásainak kompenzálása azáltal, hogy az alapvető gyógyszerek és más térítésköteles ellátások esetében térítésmentességet biztosít. A közgyógyellátott nemcsak a társadalombiztosítás által támogatott egyes gyógyszerekhez juthat hozzá térítésmentesen, hanem gyógyászati segédeszközökhöz, és más meghatározott szolgáltatásokhoz is.
 
A közgyógyellátás rendszere számos problémával küzd:
  • Sok esetben nem esik egybe az egészségügyi és a szociális rászorultság.
  • A közgyógyellátás keretein belül igénybe vehető, amúgy is nagyon korlátozott számú gyógyszer (kb. 700 készítmény) közül sok már nem korszerű, ezért ha az orvos olyan gyógyszert ír fel, amely a közgyógyellátási listán nem szerepel, a betegnek az általános szabályok szerint kell fizetnie.
  • A jelenlegi szabályozás "pazarló", hiszen a közgyógyellátási listán szereplő készítmények korlátlan mennyiségben igénybe vehetők.
  • Az ellenőrzés nem megfelelő, amely visszaélésekre adhat alapot, ugyanakkor a visszaélések szankcionálása is megoldatlan.
 
A közgyógyellátási rendszer átalakításának irányai
Az átalakítás célja, hogy a közgyógyellátás keretében igénybe vehető szolgáltatások jobban igazodjanak az érintettek szükségleteihez, a támogatás rendszere áttekinthetőbb és igazságosabb legyen. A változtatás eredményeképpen a támogatás váljon célzottabbá, fokozottabban érvényesüljön a rászorultsági elv.
A közgyógyellátás igénybevételének fokozottabb ellenőrzése és a visszaélések szankcionálása igazságosabb elosztást eredményezhet, mivel a jogosulatlan gyógyszerkiváltáshoz kapcsolódó kifizetések, a "pazarló" gyógyszerkiváltások rendszerből történő kiszűrésével egyidejűleg felszabaduló források révén lehetővé válik egy korszerűbb, szélesebb körű ellátás. 
Az új rendszerben a jogosultsági feltételek és a nyújtott szolgáltatások köre lényegében változatlan marad. Eddig korlátlan mennyiségű, de mégis kevés számú, sokszor korszerűtlen gyógyszert írathattak föl a betegek ily módon (az egyik leggyakrabban felírt gyógyszer egyszerű fájdalomcsillapító volt). Mostantól az egyén krónikus betegségeihez igazodva szélesebb körű ellátást lehet biztosítani.
A közgyógyellátási rendszer keretében a betegek számára krónikus betegségeikre egyéni gyógyszerkeretet állapítanak meg. Az egyéni keret mértékéig térítésmentesen válthatnak ki bármilyen járóbeteg-ellátás keretein belül kiadható, társadalombiztosítás által támogatott gyógyszert. Az egyéni gyógyszerkeret bevezetésével az új rendszer a jelenlegi, igen korlátozott gyógyszerlista helyett nagyobb "választékot" biztosít. (Jelenleg az alkalmazható mintegy 1300-1400 hatóanyagból összesen 240 szerepel a közgyógyellátási listán). Az új rendszer teljes támogatást nyújt a közgyógyellátottak krónikus betegségeihez kapcsolódó gyógyszereihez. Ezek a szakmai szabályok szerint elsőként választandó, lehetőleg generikus, legalacsonyabb napi terápiás költségű gyógyszerkészítmények. Ennél drágábbat rendelhet ugyan az orvos, ha erről a beteggel előzőleg megegyezett, de a közgyógyellátás csak a megszabott határig térít, a különbséget a betegnek kell fizetnie.
 
A törvénymódosítás 2006. július elsején lép életbe.
 
A közgyógyellátás keretében biztosított gyógyszer igénybevételének legfontosabb elemei: 
·   Az egyéni gyógyszerkeret havi maximuma 12.000 Ft .
·   A jogosult személy - a betegségei alapján megállapított - havi keretösszeget bármely, a járóbeteg-ellátás keretein belül kiadható, társadalombiztosítás által támogatott gyógyszerkészítményre "költheti".
·   A krónikus betegséghez megállapított egyéni gyógyszerkereten túl évi 6000 Ft eseti keret jár az esetleg akutan fellépő betegségek gyógyítását szolgáló gyógyszerek megvásárlásának támogatására.
·   Az új rendszer szükség esetén lehetőséget ad az egyéni gyógyszerkeret év közbeni felülvizsgálatára, ha pl. új betegség lép fel, más terápia válik szükségessé.
Az új közgyógyellátási rendszer működése
Az igényt a jegyzőnél kell benyújtani. Mellékelni kell hozzá a háziorvos igazolását a krónikus betegségekről és a gyógyítást szolgáló terápiáról (gyógyszerek esetében hatóanyag és mennyiség megjelölésével). A jegyző megvizsgálja a jogosultsági feltételeket (pl. jövedelemhez kötött jogcím esetén a jövedelmet, vagy alanyi jogcím esetén annak feltételéül szolgáló ellátásra való jogosultságot), a háziorvos igazolását megküldi az illetékes megyei egészségbiztosítási pénztárnak, amely nyilatkozik az elismert gyógyszerköltségről. A jegyző ezután elbírálja a közgyógyellátásra való jogosultságot, meghatározza annak kezdő időpontját, az egyéni és eseti gyógyszerkeretet. Ha a kérelmezőnek nincs krónikus betegsége, illetőleg nincs jelentős - havi 1000 Ft-ot meghaladó - rendszeres gyógyszerköltsége, akkor külön igazolásra, elismert gyógyszerköltség-megállapítására nincs szükség. Ekkor a gyógyszerkeret az eseti keret összege, azaz évi 6000 Ft. A jegyző döntése alapján a MEP kiállítja és eljuttatja a jogosult részére az egy évig érvényes közgyógyellátási igazolványt. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár ezután nyilvántartásában naprakészen vezeti a jogosult gyógyszerkeretét. Az eseti gyógyszerkeretet a jogosultság kezdetén egy összegben, az egyéni gyógyszerkeretet 3 havonta állapítják meg a betegnél.
A patika és az OEP között elektronikus adatkapcsolat lesz. A gyógyszer kiváltásakor a patika elektronikusan kapcsolatba lép az OEP nyilvántartásával, és a jogosult gyógyszerkeretének erejéig térítésmentesen kiadja a gyógyszert. Ha az adott háromhavi gyógyszerkeret elfogy, akkor a következő 3 havi keret megnyitásáig a közgyógyellátott az általános térítési díj szabályok szerint válthatja ki gyógyszerét. Ha a három hónap leteltével a jogosultnak maradványa van a keretből, az nem vész el, hanem a következő 3 havi keret összegéhez hozzáadódik. A gyógyszer kiváltásakor a patika mindig tájékoztatja a beteget az aktuális gyógyszerkeretéről. A gyógyszertárak és az OEP közötti elektronikus kapcsolat kiépítésére a közeljövőben sor kerül, melynek költségeit az állam vállalja magára.
 
 
Budapest, 2005. december 22. ICSSZEM Sajtóiroda
 

A családtámogatási rendszer átalakítása

Változások 2006. január 1-től a családtámogatás és gyermekek után járó ellátások rendszerében
 
Gyermekek után járó ellátások:
 
Gyermekgondozási segély:
A gyermekgondozási segély összege azonos az öregségi nyugdíj legkisebb összegével.
2005-ben:   24.700,- Ft,   ikergyermek esetén ennek 200%-a: 49.400,- Ft
2006-ban :  25.800,- Ft,    ikergyermek esetén ennek 200%-a: 51.600,- Ft
 
Egyéb változások
Bővül a jogosultak köre:
- gyermekgondozási segélyre jogosult az a személy is, aki a saját háztartásában nevelt gyermeket örökbe kívánja fogadni, és az erre irányuló eljárás már folyamatban van.
- a 16. életévét betöltött kiskorú szülő, ha a saját háztartásban nevelt gyermekének gyámjával nem él egy háztartásban, feltéve, hogy a gyámhivatal a kiskorú részére engedélyezte a szülői ház elhagyását.
- kérheti a gyermekgondozási segély megállapítását az a személy is, aki rokkantsági járadékban, átmeneti járadékban, rendszeres szociális járadékban, vagy a bányász dolgozók egészségkárosodási járadékában részesül. (2005. december 31-ig csak a saját jogú nyugellátásban (öregségi, rokkantsági) részesülő szülő, nagyszülő kaphatott gyermekgondozási segélyt.)
 
Bővül a GYES melletti munkavégzés lehetősége
2006. január 1-jétől a szülő a gyermek egy éves koráig továbbra sem folytathat kereső tevékenységet (kivéve a kiskorú szülő gyermekének gyámját.) A gyermek egy éves kora után azonban akár napi 8 órában is dolgozhat.
 
A gyermek elhelyezésében is változások történnek:
- a gyermek egy éves kora után időbeli korlátozás nélkül elhelyezhető a gyermekek napközbeni ellátását biztosító intézményben.
- ha a nagyszülő részére folyósítják az ellátást, a gyermek három éves kora után, napi 5 órában helyezhető el intézményben.
 
Anyasági támogatás:
Összege a gyermek születésének időpontjában érvényes öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 225 %-ával, ikergyermekek esetén 300%-ával azonos.
 
2005-ben:   55.575,- Ft, ikergyermekek esetén: 74.100,- Ft/gyermek,
2006-ban:   58.050,- Ft, ikergyermekek esetén: 77.400,- Ft/gyermek.
 
Gyermeknevelési támogatás:
Összege azonos az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegével,
2005-ben 24.700,- Ft,
2006-ban 25.800,- Ft.
 
További változás:
- a támogatás folyósítása alatt a szülő napi 5 órában helyezheti el gyermekét a gyermekek napközbeni ellátását biztosító intézményben (2005-ben csak napi 4 órát lehetett elhelyezni).
- a támogatás folyósítása alatt kizárólag szombat-vasárnap is lehet dolgozni, feltéve, hogy a heti munkaidő nem haladja meg a 20 órát.
 
Családi pótlék
Az átalakítás lényege, hogy a családi pótlék a települési önkormányzatok által folyósított rendszeres gyermekvédelmi támogatás, valamint a családi adókedvezmény címén rendelkezésre álló források összevonásával egy új, egységes családi pótlék-rendszer jön létre.
 
Bővül a családi pótlékra jogosultak köre:
2006. 01. 01-től jogosult az ellátásra:
- aki a saját háztartásában nevelt gyermeket örökbe kívánja fogadni, és az erre irányuló eljárás már folyamatban van.
- továbbá az a személy is, akihez a gyámhivatal a gyermeket ideiglenes hatállyal elhelyezte.
- a 16. életévét betöltött kiskorú szülő, ha a saját háztartásban nevelt gyermekének gyámjával - a szülő hozzájárulásával - nem él egy háztartásban, illetőleg, hogy a gyámhivatal a kiskorú szülő részére engedélyezte a szülői ház elhagyását.
 
Változik a családi pótlék összege is az alábbiak szerint:
2006. január 1-től a családi pótlék havi összege:
- egy gyermekes család esetén   11.000,- Ft
(2005-ben 5.100 Ft),
- egy gyermeket nevelő egyedülálló esetén 12.000,- Ft
(2005-ben 6.000 Ft),
- két gyermekes család esetén (gyermekenként)  12.000,- Ft
(2005-ben 6.200 Ft),
- két gyermeket nevelő egyedülálló esetén (gyermekenként) 13.000,- Ft
(2005-ben 7.200 Ft ),
- három vagy többgyermekes család esetén (gyermekenként) 14.000,- Ft
(2005-ben 7.800 Ft),
- három vagy több gyermeket nevelő egyedülálló esetén (gyermekenként)  15.000,- Ft
(2005-ben 8.400 Ft),
- tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos kiskorú gyermek esetén    21.000,- Ft
(2005-ben 13.900 Ft),
- tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermeket egyedül nevelő esetén  23.000,- Ft
(2005-ben 15.700 Ft),
- tartósan beteg, illetőleg súlyosan fogyatékos nagykorú személy esetén 18.000,-Ft
(2005-ben 15.700 Ft),
- a gyermekotthonban, a javítóintézetben vagy büntetés-végrehajtási intézetben lévő gyermekvédelmi gondoskodás alatt álló, valamint szociális intézményben élő, nevelőszülőnél, hivatásos nevelőszülőnél elhelyezett gyermek esetén   13.000,- Ft
(2005-ben 7.200 Ft).
 
 
Szociális rászorultságtól függő, gyermek után járó ellátások:
 
Rendszeres gyermekvédelmi támogatás, illetve  rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény:
-  2005. december 31-ig  a helyi önkormányzat rendszeres gyermekvédelmi támogatást állapít meg az után a gyermek után, akinek családjában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegét (2005-ben 24.700 Ft). A támogatás összege gyermekenként 5.434 Ft.
- Ha a szülő kéri a régi összegű családi pótlék folyósítását, a régi összegű családi pótlék, és a rendszeres gyermekvédelmi támogatás legfeljebb 2006. március 31-ig lesz folyósítható, feltéve, ha  ezt 2006.január 10-éig kéri  a jogosult a Magyar Államkincstár illetékes Igazgatóságától. Ez a határidő jogvesztő.  Ezt követően a régi rendszer szerinti  támogatást nem lehet folyósítani.
- Kivételt képeznek e szabály alól azok a nagykorú személyek, akik a nappali oktatás munkarendje szerint tanulmányokat folytatnak, illetve felsőfokú iskola nappali tagozatán tanulnak. Amennyiben részükre 2005. december 31-én rendszeres gyermekvédelmi támogatást folyósítanak, vagy az erre irányuló kérelmet 2005. december 31-éig előterjesztik és a jogosultsági feltételek fennállnak, a települési önkormányzat képviselő-testülete  legfeljebb 2006. augusztus 31-ig tovább folyósítja vagy  megállapítja a rendszeres gyermekvédelmi támogatást.
 
2006. január 1-től új jogosultság nem állapítható meg, az beépül a családi pótlékba.
 
A rendszeres gyermekvédelmi támogatás nem csak pénzbeli ellátás volt, hanem egyéb ellátások igénybevételére is feljogosított. A támogatás megszűnése indokolta a rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény bevezetését, amely kedvezményt a települési önkormányzat jegyzője határozattal állapít meg, azzal, hogy azok, akiknek, 2005.december 31-én rendszeres gyermekvédelmi támogatást folyósítanak, vagy eddig ilyen kérelmet nyújtottak be - a  feltételek megléte esetén -2006. június 30-áig rendszeres kedvezményre jogosultnak kell tekinteni. Ezt követően azonban kérni kell a kedvezmény további megállapítását. 
 
A rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre való jogosultság megállapításának célja annak igazolása, hogy a gyermek szociális helyzete alapján  jogosult
- a gyermekétkeztetés normatív kedvezményének,
- az évi  egyszeri támogatásnak,
- az ingyenes tankönyv és
- egyéb kedvezményeknek az igénybevételére.
 
 A rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény feltételei is változnak abban az esetben, ha
- a gyermeket egyedülálló szülő(más törvényes képviselő) gondozza, vagy
 - a gyermek tartósan beteg, súlyosan fogyatékos, vagy
- a nappali oktatás munkarendje szerint tanulmányokat folytató, illetve felsőfokú iskola nappali tagozatán tanuló nagykorú gyermek.
Ezeknél a gyermekeknél az egy főre jutó jövedelem összege az öregségi nyugdíjminimum 110%-át nem haladhatja meg. Más esetben változatlanul  marad az öregségi nyugdíjminimum.  .
 
Aki a tárgyév július 1-jén rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre jogosult, annak részére a tárgyév július hónapjában egyszeri támogatást folyósítanak, melynek összege 2006-ban gyermekenként 5000 forint.
 
Étkezési térítési díjkedvezmény:
2006. január 1-től gyermekétkeztetés esetén nem csak a bölcsődés, és az óvodás korú, hanem az 1-4. évfolyamon nappali rendszerű iskolai oktatásban részt vevő és endszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülő gyermek után is az intézményi térítési díj 100%-a jár normatív kedvezményként.
 
Minden megszülető élet érték - babakötvény Magyarországon
 
Életkezdést segítő program a 100 lépésben - a babakötvény
 
 
Cél: a gyermekvállalási kedv ösztönzése:
-
Minden januártól születendő gyermeknek 40.000 Ft-ot utal az állam egy elkülönített Start-számlára.
- A legrosszabb helyzetben levők 7 és 14 éves korukban további 42-42.000.- Ft-ot kapnak.
- A lekötött összeghez csak a 18. évét betöltött fiatal juthat hozzá.
 
 
A babakötvény  pénzügyi kedvezményei
 
 
A számlán levő összeg adótól, illetéktől és járuléktól mentes.
A szülői hozzájárulást a megtakarítás összegéhez igazodó közvetlen támogatás ösztönzi: ez a gyermek számlájára befizetett összeg 10 %-a, (legfeljebb évi 6.000.- Ft), az RGYK-ban részesülők esetében a szülői befizetés 20%-a (legfeljebb évi 12.000.- Ft).
Az állami gondoskodásban lévő gyerekek számára évi 12.000.- Ft az állami befizetés.
  
Budapest, 2005. december 22.  ICSSZEM Sajtóiroda
 
 

A nyugdíjak változásai

A NYUGDÍJAK VÁLTOZÁSAIRÓL 2006-BAN
 
1)    2006. január 1-jétől 4,3 %-kal emelkednek a nyugdíjak. Ez az érintettek számára 84 milliárd forint többletjövedelmet nyújt.
 
    Mintegy 2,7 millió nyugdíjas átlagosan havi 2.600 Ft-tal kap több nyugdíjat.
    A nyugdíjak vásárlóértéke ezzel 2,2%-kal emelkedik.
    Az öregségi nyugdíjminimum 25.800 Ft lesz (1100 Ft-tal magasabb az előző évinél.)
    Januártól 10 %-kal emelkedik az 50%-os özvegyi nyugdíj mértéke. A már ilyen özvegyi nyugdíjban részesülők ellátása is 10 %-kal, átlagosan 3.600 Ft-tal lesz több.
 
2)    Az 56. heti nyugdíjnövekménnyel teljessé válik a 13. havi nyugdíj kifizetése.
    Ez 2%-os nyugdíjnövekedést jelent (összesen 6,3%-os növekedés).
    Ezzel a nyugdíjak reálérték-növekedése várhatóan 4,2% lesz (ez megegyezik az átlagkeresetek vásárlóérték növekedésével).
3)    A méltányossági nyugdíjemelésre vonatkozó várakozási idő 3 évre csökken. Egyszeri, rendkívüli segélyre lesz lehetőség.
 
 
 
 
 
Budapest, 2005. december 22.        ICSSZEM Sajtóiroda

A szociális törvény módosításából fakadó változások

a Szociális törvény módosulásából következő változásokról
 
A pénzbeli ellátásokat érintő változások
 
A rendszeres szociális segély családi alapú segélyezéssé alakul
  • az egész családnak nyújt támogatást, mivel az eltartott gyermekek számát is figyelembe veszi,
  • jogosultak: a rendszeres szociális segélyben részesedők és az egészségkárosodottak,
  • az érintettek köre: 160.000 család,
  • a rendelkezésre álló többletforrás: 7,5 milliárd Ft.
 
Főbb elemei
  • a segély nem fix összegű, hanem a jogosultsági jövedelemhatárig (a nyugdíjminimum 90%-a) egészíti ki a család meglévő jövedelmét.
  • a jogosultságot és a segély összegét egy fogyasztási egységre - azaz nem az egy főre - jutó jövedelem alapján határozzák meg.
Hogyan számolják ki a fogyasztási egységre eső segélyt?
 
Alapja: a nyugdíjminimum 90%-a, 23.184.- Ft, amit a család nagyságától függő szorzóval szoroznak.
 
  • egy felnőtt: 1,0-szeres szorzó
  • második felnőtt: 0,9-szeres szorzó
  • egyedülálló szülő: 1,2-szeres szorzó
  • első-második gyermek: 0,8-szeres szorzó
  • további gyermekek: 0,7-szeres szorzó
 
Példa a számolásra
Két szülő 2 gyerekkel- szorzó: 1,9+1,6=3,5
23.184x3,5=81.144.- Ft
 
Ebből levonják a család jövedelmét (családi pótlék, GYES), és a különbözet lesz a családi segély összege.
 
Jelentősége: közelíteni lehet egymáshoz a segélyezett családok anyagi helyzetét.
 
A segélyt 2006.ápr.1-jún.30 között állapítják meg, a program indulása: 2006.júl.1.
 
 
A szociális segélyezés változásainak hatása az egyes családokra
 
Családtípus
Összes jövedelem
A segély összege jelenleg
A családi segély havi összege (3)
Különbség
Egyedülálló
-
17 290
23 184
5 894
2 felnőtt
25 000
17 290
19 050
1 760
Egy szülő: 1 gyermek
12 000
17 290
34 368
17 078
   2 gyermek
26 000
17 290
38 915
21 625
   3 gyermek
45 000
17 290
36 144
18 854
2 szülő :   1 gyermek
33 600
17 290
28 997
11 707
   2 gyermek
47 700
17 290
33 444
16 154
   3 gyermek
65 700
17 290
31 673
14 383
 
Munkaösztönző segélyezés / életbe lép: 2006. július 1-jétől/
 
  • alkalmi munkavállalás mellett is jár.
  • a frissen elhelyezkedett, előzőleg szociális segélyben részesült munkavállalóknak további 3 hónapig 50 %, majd még 3 hónapig 25%-át folyósítják, elismerve a munkába állással járó költségeket.
 
 
  • A szociális intézményi foglalkoztatás változásai  /a program indulása: 2006 július 1-jétől/
 
  • új program, amely magában foglalja a bérfedezetet is,
  • normatíva jár az intézményeknek,
  • előzetes szakértői vélemény alapján végezhető,
  • forrás: 4 milliárd Ft fél évre.
 
Munka-rehabilitáció
  • szolgálati idő lesz,
  • a szerződést a gondnok mellett a gondnokság alatt álló munkavállaló is aláírja,
  • időtartama maximum napi 6, azaz heti 30 óra, minimum napi 4, azaz heti 20 óra,
  • a bér összege a minimálbér 30%-a.
 
Fejlesztő-felkészítő munka
§    munkaviszonynak számít.
§    az ellátott és az intézmény (vagy a foglalkoztatást biztosító szervezet) megállapodást köt,
§    maximum napi 8, heti 40 óra,
§    bérezés: a minimálbérrel megegyező.
 
Adósságkezelés
§    a 40 ezernél nagyobb lakosságú városokban kötelező, jelenleg 100 településen működik,
§    forrás: 200 millió Ft,
§    4000 család kap átlagosan havi15 ezer Ft támogatást,
§     modellkísérlet után 2006 szeptemberétől épül be a kártyás fogyasztásmérők rendszere az adósságkezelésbe,
§    támogatási keret: 100 millió Ft.
§    ez 1100 háztartásban teszi lehetővé a készülék felszerelését,
§     költségek 90%-át a központi költségvetés téríti, havi 110 KW előre kifizetett áramot használhat kártyájával a programba bekapcsolódó család.
 
Önkormányzati ellátási kötelezettség
  • saját intézmény (szolgálat) fenntartásával
  • társulás keretében
  • ellátási megállapodással
 
Az önkormányzatok háttérfelelőssége
  • étkeztetés
  • házi segítségnyújtás
 
Családsegítő szolgáltatást érintő változások
  • jobb munkaerő-piaci kondíciók elérése
  • a krízishelyzetbe kerültek személyes megkeresése
  • az életvezetési képességet megőrző segítő szolgáltatások
 
Közösségi ellátásokon belül: speciális feladatok
  • az alacsony küszöbű szolgáltatások kiépítése
    szenvedélybetegeknek (drog, alkohol),
  • kiépítése kötelező lesz a 30 ezernél nagyobb lakosságú városokban.
a program indulásának határideje: 2007. január 1-jétől.
 
 
 
Budapest, 2005.december 22.    ICSSZEM Sajtóiroda

A rendszeres szociális és nyugdíjszerű ellátások

Változások 2006. január 1-től a szociális ellátások, és a nyugdíjszerű rendszeres pénzellátások  területén
 
 
Azok az ellátások, melyeknek összege az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegéhez kötődik, automatikusan változnak, ha változik a nyugdíjminimum összege. Az öregségi nyugdíj legkisebb összege 2005-ben 24.700,- Ft, 2006-ban 25.800,- Ft.
 
Szociális ellátások
 
Időskorúak járadéka:
 Emelt összegű támogatás a legalacsonyabb jövedelmű 75 év feletti egyedülállóknak. 
    2006. január 1-től az érintettek- ha jövedelmük nem éri el a nyugdíjminimum 130 %-át (2006-ban: havi 33.540 Ft) - időskorúak járadékára szerezhetnek jogosultságot, amely a jövedelmüket erre a szintre egészíti ki.
    Az érintettek száma: 40-45.000 fő
    Az új ellátás átlagosan havi 9.000 Ft-tal egészíti ki az idősek jövedelmét.
    Ennek költsége 2006-ban: 5,2 milliárd forint.
 
Emelkedik a 75 év alattiak járadékösszege is:
a 62. életévét, illetőleg a reá irányadó nyugdíjkorhatárt betöltött személy esetén az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 80%-a, 20.640,- Ft (2005-ben 19.760,- Ft).
az egyedülálló, 62. életévét, illetőleg a reá irányadó nyugdíjkorhatárt betöltött, de 75 évesnél fiatalabb személy esetén (2006. január 1-től) az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 95%-a, 24.510,- Ft (2005-ben 23.465,- Ft).
 
Ha a jogosult saját ellátással is rendelkezik, a két összeg közötti különbözetet folyósítják.
 
Rendszeres szociális segély:
Egészségkárosodott személyek esetén összege azonos az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 80%-ával.
2005-ben: 19.760,- Ft,  2006-ban: 20.640,- Ft.
 
Nem foglalkoztatott személyek esetén összege azonos az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 70%-ával.
2005-ben: 17.290,- Ft,  2006-ban: 18.060,- Ft.
 
A rendszeres szociális segélyezés rendszere 2006. július 1-től családnagyságtól függő segélyezéssé alakul át. Megváltozik az ellátás összegének megállapítási módja.
 
Ápolási díj:
A tartósan beteg, illetőleg súlyosan fogyatékos kiskorút, illetőleg a súlyosan fogyatékos nagykorú személyt ápoló személyek ellátásának összege azonos az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegével.
2005-ben: 24.700,- Ft, 2006-ban: 25.800,- Ft.
 
A súlyosan fogyatékos, fokozott ápolást igénylő személyek után járó ápolási díj összege azonos az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 130%-ával.
2005-ben: 32.110,- Ft, 2006-ban: 33.540,- Ft.
 
A 18 éven felüli tartósan beteg személyt ápolók ellátásának összege azonos az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 80 %-ával.
2005-ben: 19.760,- Ft, 2006-ban: 20.640,- Ft.
 
2006. január 1-től azok, akik már 10 éve végzik fogyatékos hozzátartozójuk otthoni ápolását, és saját jogú nyugdíjra lesznek jogosultak, a nyugdíj mellett továbbra is igénybe vehetik az ápolási díjat.
 
2006. szeptember 1-jétől a fokozott ápolást végző személyek ápolási díja a nyugdíjminimum 150%-ára emelkedik.
 
Egyéb  ellátások
 
Fogyatékossági támogatás:
Összege azonos az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 65, illetve 80%-ával.
       2005-ben    2006-ban
65% esetén:    16.055,- Ft16.770,- Ft
80% esetén:    19.760,- Ft     20.640,- Ft.
 
 
Nyugdíjszerű  rendszeres szociális ellátások
 
A nyugdíjszerű rendszeres szociális ellátások a nyugdíjakhoz hasonlóan 2006. január 1-jével 4,3 %-kal, illetve ezzel arányos összeggel emelkednek. A közel 500 ezer nyugdíjszerű rendszeres szociális ellátásban részesülő átlagban mintegy havi 920 Ft-tal kap többet (4,5 milliárd forint).
 
Vakok személyi járadéka:
2005-ben:     12.440,- Ft,
2006-ban: 12.970,- Ft.
 
Rokkantsági járadék:
2005-ben:     27. 450,- Ft,
2006-ban:28.630,- Ft.
 
Átmeneti járadék:
Összege a várható öregségi nyugdíj 75 %-a (4,3 %-kal emelkedik) .
 
Rendszeres szociális járadék:
A 2006. december 31-ig a 62. életévüket betöltő személyek esetén:
2005-ben: 25.810,- Ft,
2006-ban: 26.910,- Ft.
 
egyéb esetben:
2005-ben:     22.110,- Ft,
2006-ban:23.060,- Ft.
 
Házastársi pótlék és házastársi pótlékhoz járó kiegészítés:
2005-ben: 16.640,- Ft,
2006-ban: 17.360,- Ft.
 
Házastárs utáni jövedelempótlék:
2005-ben: 11.530,- Ft,
2006-ban: 11.970,- Ft.
 
Egészségkárosodási járadék: 
2005-ben: havi 74.100,- Ft,
2006-ban: havi 77.400,- Ft.
 
 
Budapest, 2005. december 22. ICSSZEM Sajtóiroda
 

 
Mennyi is az idő?
 
Chat box
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Látogatóink száma
Indulás: 2005-06-09
 
Szakmai segítség

Akkor olvasd el, ha a napi munkádhoz kell egy kis támogatás:


Ma kitörlök a naplómból Két napot: a tegnapot és a holnapot. A tegnapból tanultam.
A holnap pedig a következménye lesz annak amit ma teszek.
Ma azzal a meggyőződéssel nézek szembe az élettel, hogy ez a nap soha többé nem fog visszatérni.
A ma az utolsó lehetőség arra, hogy intenzíven éljek, hiszen senki nem tud biztosítani arról, hogy látni fogom a holnapi napfelkeltét.
Ma elég bátor leszek ahhoz, hogy ne szalasszak el több alkalmat. Csak egyetlen lehetőségem van érvényesülni.
Ma beruházok a legértékesebb erőforrásomból, az időmből a legbizonytalanabb munkámba: az életembe. Ma minden percet szenvedéllyel töltök, hogy a mát egy különleges, egy páratlan nappá tegyem az életemben. Ma szembeszállok minden akadállyal, amely az utamba áll, bízva benne, hogy sikert aratok.
Ma ellenállok a pesszimizmusnak, és meghódítom a világot egy mosollyal és pozitív hozzáállással.
Mindig a legjobbat várom. Ma minden megszokott feladatomat fennkölt önkifejezéssel végzem el.
Ma úgy töltöm az időt, hogy boldog legyek, és ott hagyjam a lábnyomaimat és a jelenlétem mások szívében.
Ma meghívlak Téged, hogy kezdjünk egy új korszakot, ahol álmodhatjuk, hogy minden amiben belefogunk, lehetséges, és mi meg is valósítjuk örömmel és méltósággal.
Boldog napot és jobb holnapot kívánok!


 

Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    ✨ Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott – ismerd meg a „Megóvlak” címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!